Betting

När ska du satsa på underdogen?

Innan du placerar dina pengar bör du göra rätt forskning på båda lagen. Det är också viktigt att du bara placerar dina pengar på underdogen när det finns en motsättning mellan den allmänna opinionen och den faktiska verkligheten av lagets vinnande chans.Till exempel, där du tror att underdogen har en 33% eller bättre chans att vinna över favoriten och utbetalningen är mer än 3x den ursprungliga insatsen. Eller om du tycker att underdog borde vara favorit! Då är det viktigt att vara på utkik efter vad som kallas “hushundar”. Dessa är “svagare” lag som har bra hemmastatistik.

Teorin med “hushundar” är att de har större chans att trotsa oddsen. För att framgångsrikt satsa på underdogen måste du undvika att tänka som allmänheten. Gör inte heller blinda val på underdogs men se till att du överväger tillräckligt med fakta och statistik. Att satsa på underdogs är ofta ett bra sätt att spela. Förutom den stora utbetalningen som följer med, finns det spänningen att följa en match där nästan alla förväntar sig att underdogen kommer att förlora, och dom blir chockerade när dom vinner.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *