Bonuskod

Några gyllene speltips för betting

Betting kan resultera i vinst eller förlust. Det finns dock ett antal nyckelprinciper som en punter bör ta hänsyn till om man satsar för första gången eller satsar regelbundet.

 

  1. Känn till lagets form

Lagform utgör ett lags prestanda under en viss tid. Det är trenden av prestationer av ett lag över tid; hur har laget utfört. Har de vunnit, förlorat eller registrerat fler oavgjorda? Denna information kan vara väsentlig för att hjälpa dig att bestämma om och hur man satsar på ett lag. Om ett lag har förlorat allt över 6 matcher, till exempel då är det kanske ökad sannolikhet att de förlorar igen.

 

  1. Respektera Head to Head statistiken

Head to head innebär att jämföra hur motsatta lag har gått mot varandra vid tidigare möten. Hur många gånger har dessa särskilda lag träffats de senaste åren och i vilka tävlingar?

Vad var poängen i deras tidigare möten? Var det mycket action och många mål? Denna statistik kan vara väsentlig för att hjälpa dig att överväga viktiga vadslagningsmöjligheter som antal mål som kan väljas och vem är sannolik att bli vinnare. Historien är rena fakta; därmed kan sannolikheten för att den senaste tidens head to head statistik mellan två sidor ge insikt om resultatet av nästa match.

 

  1. Inspektera Hemma och Borta form

Detta är en jämförelse av hur olika lag har utfört när de spelar antingen hemma eller borta. Det är lämpligt att överväga hur lag har spelat hemma och borta eftersom det finns lag som knappast förlorar hemma medan det finns andra som sällan vinner hemifrån.

 

  1. Håll dig uppdaterad om lagnyheter

Innan du bestämmer dig för att placera dina pengar på ett visst lag är det viktigt att överväga vem som ska spela för ditt favoritlag och vem är skadad, avstängd etc. Till exempel kommer ett Real Madrid-lag utan Cristiano Ronaldo, Modric, Bale och Sergio Ramos sannolikt att antingen förlora eller spelat oavgjort, eftersom dessa är nyckelaktörer.

 

  1. Känna till deras motivation

När du satsar på ett lag, överväg motivet. Det här är viktigt att ta hänsyn till om ett lag tävlar om: en seger, en cup, liga eller internationellt. Eller är det lite eller inget alls på spel för laget, oavsett om de förlorar eller inte? Bayern München förlorade t ex en match i 2016 till en liten sida efter att ha vunnit över 30 matcher på varandra. Denna “överraskande” förlust berodde på att Bayern redan hade vunnit alla tillgängliga tyska troféer och många spelare ville skydda sig mot skada före Euro 2016, så det fanns lite motivation.

 

  1. Begränsa ditt fokus

Om du vill vara framgångsrik vid vadslagning är det viktigt att du är fokuserad på en viss uppsättning ligor. Det här hjälper dig att studera trenderna och förbättra dina spelkunnigheter och kunskaper. Det är också omöjligt att hålla sig ajour med händelserna i varje liga & cup i världen!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *